Resultat från SM 2002

Den nya svenska mästaren i Scrabble är korad! Birgitta Ländin vann i dag SM, efter finalseger med 2-1 mot Lisa Blohm. Således blev det för första gången en kvinna som knep guldet. Birgitta gjorde en alltigenom mycket stark turnering, och har gjort en satsning på det taktiska som blev förödande för merparten av motståndarna.

Bronset gick till Stefan Diös, efter en hård kamp om tredjeplatsen.

Vandringsnertzen, priset till bästa nykomling, gick till Torbjörn Holmquist, Stockholm, den enda av fem nykomlingar som gjorde sin allra första tävling. En stark debut.

Arrangörshuvudena är vid det här laget ganska trötta, så ni får tyvärr vänta på en lite fylligare och mer inspirerad rapport från SM. Men den kommer - vi lovar.

I korta drag:

- SM spelades med en variant av Monrad, vilket innebar att man hela tiden mötte spelare som hade vunnit ungefär lika många matcher som en själv. Efter nio omgångar gick ettan och tvåan vidare till final. Resten spelade en tionde omgång, som avgjorde plats tre och nedåt.

- Kampen om finalplatserna var in i det sista mycket hård. Tack vare segrar i omgång nio blev Birgitta och Lisa dock ensamma om sju segrar var, och möttes i finalen. Den avgjordes i bäst av tre, och Birgitta ledde tack vare seger ( 388-369) i inbördes möte med 1-0┬ánär själva finalspelet började. Lisa utjämnade till 1-1 efter seger med 400-338 i en match där Lisa hade ett klart övertag, men Birgitta hyfsade till sifforna genom en sen rullning. I den avgörande finalmatchen (493-269) dominerade Birgitta totalt efter några få inledande drag och det blev tyvärr aldrig någon spänning för åskådarna.

- Liksom i fjol 22 deltagare på SM. Utöver det en hel del åskådare (förhoppningsvis blir det några nya spelare också) och mycket uppmärksamhet från media. Vi har i en annan form hörts i radio i fyra olika sammanhang, varit med i TV3 Direkt, TV4 Stockholm, ABC, DN På Stan, Dala-Demokraten, Expressen och Skolvärlden. TT har skickat ut ett telegram och i morgon lär både Svenskan och Aftonbladet ha någonting.

Återigen, ett stort grattis till Birgitta!

Arrangörerna genom Lisa

Placeringslistan (vid lika många segrar avgör kombinationspoäng, en kombination av poängskillnad och poäng för vilka motståndare man har mött):

1) Birgitta Ländin7 av 9 segrar i grundserien, 2-1 i finalen.
2) Lisa Blohm7 av 9 segrar i grundserien, 1-2 i finalen.
3) Stefan Diös7 av 10 segrar i grundserien (alla följande har också spelat 10 matcher), 2309 komb.poäng
4) Nils Berner7 segrar, 2243 poäng
5) Johan Rönnblom7 segrar, 2065 poäng
6) Niclas Hjelm6 segrar, 2025 poäng
7) Johan Berner6 segrar, 1933 poäng
8) Greger Nässén6 segrar, 1427 poäng
9) Per Starbäck5 segrar + en remi, 1741 poäng
10) Karin Starbäck5 segrar + en remi, 1431 poäng
11) Björn Söderström5 segrar, 1820 poäng
12) Peter Oljelund5 segrar, 1624 poäng
13) Torbjörn Holmquist5 segrar, 1234 poäng
14) Susanne Karlsson5 segrar, 1181 poäng
15) Ingegerd Bergholm4 segrar + en remi, 1743 poäng
16) Johan Blixt4 segrar + en remi, 1137 poäng
17) Irmgard Mölleby4 segrar, 1287 poäng
18) Thea Oljelund4 segrar, 1050 poäng
19) Orvar Starbäck4 segrar, 821 poäng
20) Claes von Hofsten3 segrar, 976 poäng
21) Jocke Samuelsson1 seger -211 poäng
22) Lennart Lundquist0 segrar, 753 poäng

SpelareTotalresultat%MedelEPSVSF
1Birgitta Ländin8-34257-368372.7387-335315-493224129
2Lisa Blohm8-34143-389172.7377-354269-497235224
3Stefan Diös7-33669-322070.0367-322281-45415489
4Nils Berner7-34001-315370.0400-315340-522472106
5Johan Rönnblom7-33671-330170.0367-330300-444130154
6Niclas Hjelm6-43562-339760.0356-340294-41512375
7Johan Berner6-43480-322760.0348-323303-45121992
8Greger Nässén6-43355-321860.0336-322256-39418286
9Per Starbäck5-1-43376-321055.0338-321241-419174151
10Karin Starbäck5-1-43257-328155.0326-328276-402137145
11Björn Söderström5-53538-344350.0354-344281-468245123
12Peter Oljelund5-53249-341050.0325-341269-37786157
13Torbjörn Holmquist5-53262-330350.0326-330273-402140137
14Susanne Karlsson5-53146-315050.0315-315268-412225117
15Ingegerd Bergholm4-1-53311-320345.0331-320283-3828866
16Johan Blixt4-1-52993-298145.0299-298213-340177219
17Irmgard Mölleby4-63158-316140.0316-316212-461179182
18Thea Oljelund4-62967-325240.0297-325254-34447137
19Orvar Starbäck4-62876-325540.0288-326244-340106235
20Claes von Hofsten3-73079-343830.0308-344249-392115179
21Jocke Samuelsson1-92039-361510.0204-36250-31690472
22Lennart Lundquist0-102974-3571297-357226-337137
EP=Lägsta och högsta egna poäng. SV=Största vinst. SF=Största förlust.


Högsta poäng: 522 Nils Berner (50 Jocke Samuelsson)
Lägsta poäng: 50 Jocke Samuelsson (522 Nils Berner)

Högsta totalpoäng: 816 Björn Söderström - Lisa Blohm 395-421
Lägsta totalpoäng: 427 Johan Blixt - Jocke Samuelsson 302-125

Största poängskillnad: 472 Nils Berner - Jocke Samuelsson 522-50

Lägsta vinstpoäng: 282 Jocke Samuelsson - Orvar Starbäck 176-282
Högsta förlustpoäng: 395 Björn Söderström - Lisa Blohm 395-421


10 i topp

Poäng

522 Nils Berner
497 Lisa Blohm
493 Birgitta Ländin
468 Björn Söderström
461 Irmgard Mölleby
454 Stefan Diös
451 Johan Berner
444 Johan Rönnblom
438 Birgitta Ländin
432 Johan Berner

Totalpoäng

816 Björn Söderström - Lisa Blohm 395 - 421
796 Nils Berner - Johan Berner 345 - 451
793 Stefan Diös - Nils Berner 400 - 393
788 Johan Rönnblom - Nils Berner 408 - 380
762 Lisa Blohm - Birgitta Ländin 269 - 493
759 Orvar Starbäck - Lisa Blohm 262 - 497
759 Birgitta Ländin - Johan Rönnblom 315 - 444
757 Birgitta Ländin - Lisa Blohm 388 - 369
754 Johan Rönnblom - Stefan Diös 300 - 454
752 Birgitta Ländin - Björn Söderström 421 - 331

Poängskillnad

472 Nils Berner
245 Björn Söderström
235 Lisa Blohm
225 Susanne Karlsson
224 Birgitta Ländin
219 Johan Berner
182 Greger Nässén
179 Irmgard Mölleby
177 Johan Blixt
174 Per Starbäck

[Föregående turnering] [Följande turnering]
[Johan Blixt] [Scrabble]

13 maj 2002 / Johan Blixt / johan@jblixt.se